Gmina Mniów

Kołłątajówka PDF Drukuj Email

Historia Kołłątajówki

Na terenie gminy Mniów przebywał hrabia Kołłątaj, wywodzący się z rodzinny Kazanowskich. W XIX wzniósł on dworek, mieszczący się w miejscowości Wólka Kłucka. Dziś nazywany „Kołłątajówką”.

Pałacyk zaczął budować Hugo Kołłątaj, ale z powodu jego aresztowania przerwano budowę. Dokończył ją jego bratanek Eustachy Kołłątaj, krótko przed rokiem 1830. „Kołłątajówka” położona jest na spadku niewielkiego wzgórza. Dworek jest późnoklasycystyczny. W dolinie płynie mała rzeka Łososina mająca 37 kilometrów. Po drugiej stronie rzeki znajduje się spichlerz z I połowy XIX wieku należący do dworku. Kolejnymi właścicielami „Kołłątajówki” byli: Kołłątajowie, E. Wzdulski i Dąbrowscy. Osobliwością krajobrazu Wólki Kłuckiej jest oprócz pałacu figurka św. Jana. Ufundował ją ponoć dziedzic E. Kołłątaj.

Wzdłuż drogi prowadzącej do dworku, rozciąga się park, obecnie zaniedbany, o powierzchni 1,53ha. Na jego terenie rosną stare drzewa, w tym jesiony, dęby, graby, lipy i akacje, kasztanowiec i będące pomnikiem przyrody trzy okazy dębów szypułkowych.

 

Aby obejrzeć prezentację wideo Kołłątajówki kliknij tutaj.

 

IMG_0017a

 

Obraz 006